logo
Foto: Libor Teplý

Matematické exkurze


Víte, jak zní bájné π? Nebo kolik cifer má největší známé prvočíslo a jak jej najít? A k čemu vlastně může být užitečné? Nebo jak souvisí správný jídelníček, řešení sudoku a let na Měsíc? A co třeba spojení mezi čísly 1, 1, 2, 3, 5, 8 a šiškami z borovice nebo včelím rodokmenem? To a mnoho dalšího se můžete hravou formou dozvědět v našich exkurzích po různých oblastech matematiky, jimiž se snažíme bojovat proti klesající oblibě matematiky. Matematika je téměř všude kolem nás, jenže obvykle bývá velmi dobře ukryta, a tak na její odhalení není v běžných hodinách matematiky čas (a ani být nemůže) — rozhodně neukazujeme, jak by měla vypadat výuka matematiky. Místo toho se s využitím našich znalostí a našeho nadhledu společně pokusíme některá z těchto tajemství rozkrýt. Třeba objevíme i některé nečekané souvislosti a zažijeme společně „aha-moment“.

Máte-li o některou z přednášek zájem i na vaší škole, tak se ozvěte na některém z kontaktů uvedeném níže.

Za kolik?

Matematika je naším posláním, proto jsou všechny exkurze ZDARMA.

Kdy?

Víceméně KDYKOLIV.

Kde?

Záleží na vybraném tématu a na domluvě. Nejjednodušší to ovšem je na našem Ústavu matematiky a statistiky (viz kontakty). Exkurzi je pak možné zkombinovat třeba i s (komentovanou) návštěvou botanické zahrady nebo s některou z dalších aktivit nabízených ostatními přírodovědnými obory.


Nabídka témat

1, 2, 3, … aneb výlet do světa čísel

Interaktivní 2-hodinový blok věnovaný číslům a určený pro základní i střední školy.


Více informací


Výlet do EulerLagrangie (EUL) aneb Když méně je více

2-hodinový interaktivní výlet do jedné z nejdůležitějších oblastí matematiky. Vyzkoušíme si pomocí „selského rozumu“ a intuice sestavit ideální jídelníček, zabalit kufr na cestu a naplánovat dokonalý výlet. Uvidíme, jak si s takovými problémy poradí matematika a co mají společného třeba se sudoku nebo s létáním na Měsíc. „Výlet“ je vhodný pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ a zejména pro studenty středních škol.


Více informací


O matematice aneb Když skutečně chcete vědět proč

2-hodinové povídání o různých oblastech matematiky (zejména o číslech a derivacích) s praktickými ukázkami z běžného života. Toto téma je vhodné zejména pro studenty středních škol.


Více informací


Matematika v přírodě

Asi 90 min dlouhé povídání o sedmikráskách, o kapradí, o motýlích křídlech, o buňkách a o budoucnosti pro věkovou kategorii 10-100 let.


Více informací


Matematické hrátky s počítačem

Přijďte si k nám hrát s matematikou do počítačové učebny!


Více informací


Kuhnův poker

2-hodinová interaktivní ukázka řešení jednoduché hry pomocí matematiky pro libovolnou věkovou kategorii.


Více informací


Matematika jako stavebnice a stavebnice jako matematika

2-hodinové povídání s různými aktivitami o algebraizaci lega, kuchařských receptů a kvantových počítačů. Toto téma je vhodné zejména pro studenty středních škol.


Více informací


Topologické kadeřnictví

Asi 120 minutové rozjímání nad učesatelností chlupaté koule, toru a dalších ploch. Téma je vhodné pro libovolnou věkovou kategorii.


Více informací


Origami (lze i online)

Asi 90 minutový interaktivní blok propojující kouzlo skládání origami s matematikou a dalšími obory.
Tuto exkurzi lze realizovat i online.


Více informací
Kontakt