logo

Matematické exkurze


Víte, kolik cifer má největší známé prvočíslo a jak jej najít? A k čemu vlastně může být užitečné? Nebo jak souvisí správný jídelníček, řešení sudoku a let na Měsíc? A co třeba spojení mezi čísly 1, 1, 2, 3, 5, 8 a šiškami z borovice nebo včelím rodokmenem? To a mnoho dalšího se můžete hravou formou dozvědět v našich exkurzích po různých oblastech matematiky, jimiž se snažíme bojovat proti klesající oblibě matematiky. Matematika je téměř všude kolem nás, jenže obvykle bývá velmi dobře ukryta. Jsme si velmi dobře vědomi toho, že na její odhalení není v běžných hodinách matematiky není čas (a ani být nemůže) — rozhodně neukazujeme, jak by měla vypadat výuka matematiky. Místo toho se s využitím našich znalostí a našeho nadhledu společně pokusíme některá z těchto tajemství rozkrýt. Třeba objevíme i některé nečekané souvislosti a zažijeme společně „aha-moment“.

Máte-li o některou z přednášek zájem i na vaší škole, tak se ozvěte na některém z kontaktů uvedeném níže.

Za kolik?

Matematika je naším posláním, proto jsou všechny exkurze ZDARMA.

Kdy?

Víceméně KDYKOLIV.

Kde?

Záleží na vybraném tématu a na domluvě. Nejjednodušší to ovšem je na našem Ústavu matematiky a statistiky (viz kontakty). Exkurzi je pak možné zkombinovat třeba i s (komentovanou) návštěvou botanické zahrady nebo s některou z dalších aktivit nabízených ostatními přírodovědnými obory.


Nabídka témat

1, 2, 3, … aneb výlet do světa čísel

Interaktivní 2-hodinový blok věnovaný číslům a určený pro základní i střední školy.


Více informací


Výlet do EulerLagrangie (EUL)

2-hodinová interaktivní hra o matematizaci reálného světa odehrávající se na pomezí toho, co lze ještě zvládnout pomocí „selského rozumu“. Hra je vhodná pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ a zejména pro studenty středních škol.


Více informací


O matematice aneb Když skutečně chcete vědět proč

2-hodinové povídání o různých oblastech matematiky (zejména o číslech a derivacích) s praktickými ukázkami z běžného života. Toto téma je vhodné zejména pro studenty středních škol.


Více informací


Matematika v přírodě

Asi 90 min dlouhé povídání o&nbps;sedmikráskách, o&nbps;kapradí, o&nbps;motýlích křídlech, o&nbps;buňkách a&nbps;o&nbps;budoucnosti pro věkovou kategorii 10-100 let.


Více informací


Kuhnův poker

2-hodinová interaktivní ukázka řešení jednoduché hry pomocí matematiky pro libovolnou věkovou kategorii.


Více informací


Matematika jako stavebnice a stavebnice jako matematika

2-hodinové povídání s různými aktivitami o algebraizaci lega, kuchařských receptů a kvantových počítačů. Toto téma je vhodné zejména pro studenty středních škol.


Více informací


Topologické kadeřnictví

Asi 120 minutové rozjímání nad učesatelností chlupaté koule, toru a dalších ploch. Téma je vhodné pro libovolnou věkovou kategorii.


Více informací
Kontakt