logo

1, 2, 3, … aneb výlet do světa čísel

Interaktivní 2-hodinový blok věnovaný číslům a určený pro základní i střední školy.


Vydáme se do světa čísel a ukážeme si z něj některé zajímavosti. Odložíme kalkulačky a počítače a vynásobíme si přirozená čísla pomocí Napierových kostí, logaritmického pravítka a dalších pomůcek. Prozkoumáme některé posloupnosti, abychom zjistili, kdy nastane konec světa. Poodhalíme si také jedno tajemné chování čísel, na jehož vysvětlení ještě stále matematika není připravena. Neopomineme ani prvočísla, která nám nabízí minimálně 3000 dolarů. Vrhneme se i mezi iracionální čísla a zkusíme různými experimenty stanovit hodnotu Pi i Eulerova čísla. S kalkulačkami si pak tato čísla spočítáme přesněji a uvidíme, zda se nám v nich podaří najít i svá data narození.


Realizováno pro: MjUNI (2018 a 2019), Gymnázium Mojmírovo náměstí (Brno; 2018), Základní škola Archlebov (2019), Gymnázium Matyáše Lercha (2020), Gymnázium Johanna Gregora Mendela (2020).

"Co se líbilo" od účastníků MjUNI 2018

Přístup vyučujícího, pestrost ◍ jiný úhel pohledu (=zábavný) na čísla než ve škole, učila se pak celá rodina ◍ ukázky netradičních způsobů matematických výpočtů ◍ to že jsem se tam naučil hodně důležitých věcí ◍ Napierovy kosti ◍ vše, nejvíce se mi líbilo tripluj, nebo pul ◍ líbila se mi ukázka různých způsobů výpočtů a pomoc studentů při výpočtech.